Története
A név nem véletlen: a Pudel a német „pudeln” szóból származik, ami annyit tesz, hogy „vízben pancsoló” és a kutya eredeti feladatára utal. Az uszkárok ugyanis a halászkutyáktól származnak. Az írásos emlékek már a 14. századtól göndör szőrrel jellemzik.
A klasszikus pudli frizura a vadászatnál is hasznosnak bizonyult. A bunda megvédte a kutya homlokát, mellkasát, vállait és a bokáit. A testén található többi szőr pedig javították az úszás képességét. A 18. században a pudli nagyon népszerű volt a nemesség körében, de az ápolás szempontjából egyszerűbb rövidszőrű kutyák hamarosan átvették a pudli helyét a vadászterületeken. Pompás külsejük miatt az uszkárokat hamarosan az úrihölgyek is megkedvelték, így egyre több példányuk fordult meg a szalonokban.
Jelleme
Intelligenciája mérettől függetlenül kimagasló a fajtársai között: úgy tartják, hogy benne van a három legintelligensebb kutyafajtában. A méret inkább a temperamentumot befolyásolja, ugyanis a nagyobb méretű pudlik nyugodtabbak, viszont a vadászösztön erősebben jelentkezik náluk. játékos természetük miatt az engedelmességi tréning elengedhetetlen ahhoz, hogy az uszkárok elméje aktív maradjon. Egy gondolkodó és tanuló uszkár nem unatkozik, ezért nem fog rombolni a ház körül. Az uszkárok védelmezik az otthonaikat és családtagjaikat, és ha idegenek közelednek a házukhoz, figyelmeztető ugatással adják gazdáik tudtára. Bár ragaszkodnak a család minden tagjához.
Megjelenése/Termete
- magassága 24 – 28 cm
- súlya 4-8 kg
- élettartam 14-18 év
- színe: fekete, fehér, barna, ezüst, apricot, red, csokoládé
Ápolása/Etetése
Az uszkár nem vedlő fajta, viszont ápolása nem kezdőknek való. Nagyon időigényes. Három-hat hetente nyírni, igazítani kell a bundájukat, hogy a lehető legjobb állapotban maradjon. Érdemes kutyakozmetikusra bízni, vagy legalábbis szakembertől elsajátítani. A túl rövid szőrzet ugyanis bőrkiütést okozhat vagy bőrgyulladáshoz is vezethet. A fajta nagy előnye aljszőr nélküli szőrzete, amely alig hullik, így a lakásban csak ritkán fogsz pudli szőrrel találkozni. Mosd meg heti legalább 2 alkalommal a fogakat speciális kutyáknak való fogkrémmel és válassz természetes anyagból készült fogtisztító rágófalatot a számára!
Kedvencét mindig a megszokott helyen etesse. Fél éves koráig naponta háromszor-négyszer adjon neki egy adag eledelt, felnőtt kutyusának pedig elegendő a napi 2 étkezés.
Egészsége/Lehetséges betegségei
Mint minden kutyafajtánál, az uszkárnál is vannak olyan betegségek, amelyek gyakrabban előfordulnak.
- PRA – progresszív retina atrófia
- Szürkehályog
- Patella ficam
- Addison-kór
- Gyomorcsavarodás
- Cushings-kór (hiperadrenokorticizmus)
- Epilepszia
- Pajzsmirigy alulműködés
- Gócos faggyúmirigy gyulladás (Sebaceus Adenitis – SA)
Kinek való leginkább
Bár ugatós típus házőrzésre mégis alkalmatlan, idegenekkel barátságos vagy közömbös, de agresszió abszolút nem jellemző a fajtára. Tartása kizárólag lakásban ajánlott. Ideges természetű gazdiknak nem ajánlott. A fajta minden képviselőjére igaz, hogy könnyen tanulnak és együttműködőek. Türelemmel és konzekvenciával minden törpe uszkár könnyen nevelhető. Csodálatos társak a gyerekek számára, de mint minden kutyafajtánál, itt is elmondjuk, hogy rendkívül fontos a gyerekeknek is megtanítani, hogyan kell viselkedni a kutyákkal. Hosszú túrákon, rövidebb lovaglásnál is hű társak, Szőrük hypoallergén, nem hullik, nem vedlik, nem vált ki allergiát.