Története
Korábbi elgondolások alapján a Golden retriever orosz cirkuszi kutya volt, melyet Lord Tweedmouth látott fellépni Brightonban, 1858-ban.
Jelleme
A golden retriever nemcsak különösen intelligens és barátságos, de emellett még megbízható, energikus kutya, aki kedveli a délutáni sétákat és a mókát. Házőrző kutyának nem alkalmas, ezért leginkább segítőkutyának használják. Egyáltalán nem tartozik az agresszív kutyafajták közé, jól kijön gyerekekkel és idősekkel egyaránt, vidám, megbízható és játékos természete miatt a legapróbb családtagok mellé is ideális társ. Emberközpontú, de jól kijön más házikedvencekkel is.
Megjelenése/Termete
- Bundája hosszú, főként egyenes, néha hullámos
- Vastag aljszőrzettel rendelkezik, amely kellő védelmet biztosít számára még nagyon szélsőséges, hideg, nedves időjárási körülmények között is.
- Farkuk egyenes, fejük formás, füleik közepesen nagyok és az arcukhoz simulnak.
- Magassága 51-61cm lehet, tömege 27-36kg.
- Nevéből adódóan a golden, azaz arany szín árnyalatai – krém színűtől a sötétebb aranyig. Nem létezik ’’barna’’, vagy ’’fehér’’.
- Átlagéletkora: 10-12 év.
Ápolása/Etetése
Mint ahogy minden házikedvenc esetében, úgy a golden retriever kutyáknál is fontos a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás. A jó minőségű kutyatápnak mindig magas a húsaránya, tehát legalább 70%-nak vagy magasabbnak kell lennie. A maradékot zöldségek, gyógynövények és gyümölcsök tegyék ki. A gabonafélék túl nagy aránya rossz minőségű tápra utal, ami a kutyáknak nem megfelelő.
Az ápolás a négylábúja csodálatos arany szőrével kezdődik. Mivel a Golden Retriever nem csak évente kétszer a vedlési időszakokban hullajtja a szőrét, hanem folyamatosan, ajánlott folyamatosan megkefélni bundáját. Ezzel nem csak csomótlanítja, az aljszőrt, hanem a szőnyegbe, párnákra, kanapéra hulló szőr mennyiségét is lecsökkenti.
Egészsége/Lehetséges betegségei
Mivel a golden retriever hatalmas népszerűségnek örvend, tenyésztése során a nagyobb haszon érdekében a tenyésztők korábban nem tartották kellően szem előtt az ebek egészségét. Emiatt még ma is számos fajtabetegség jellemző rájuk.
Aortabillentyű-szűkület
A veleszületett betegség során a szív aorta szelepének szűkülete tapasztalható. Az aorta billentyű feladata, hogy az oxigénben gazdag vért áramoltassa a bal kamrából az aortába és a test többi részébe. Ha a szelep szűkül, nyomást gyakorol a kutya szívére, ami a szívizomsejtek méretének növekedését és a szív falának megvastagodását okozhatja. Vannak kutyusok, akiknél nem okoz tüneteket a betegség, míg másoknál pangásos szívelégtelenség vagy hirtelen halál jelentkezhet a szűkület súlyosságától függően.
Csípőízületi diszplázia
Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos goldie-knál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
Mivel csípődiszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a tenyésztőktől!
Könyökízületi diszplázia
A könyökízületi diszplázia során a könyökízületet alkotó karcsont és két alkarcsont egymással érintkező ízületi felszíne nem illeszkedik megfelelően. Emiatt helyenként feszülés, más helyen pedig instabilitás jön létre a könyökízületben. Ennek következményeként porcleválások (anconeus és coronoideus leválás), porcdegeneráció (oszteokondrózis dissecans), porckopásokkal, porcfelrakódásokkal kísért degeneratív ízületi betegség, arthrosis jön létre a könyökízületben.
Epilepszia
Az epilepszia egy olyan agyi működési zavar, amelynek során az agy egyes területein fokozott elektromos tevékenység keletkezik. Ez a fokozott agyi aktivitás megzavarja az idegsejtek ingerületi, illetve gátló folyamatainak egyensúlyát, és izgalmi túlsúlyt eredményez.
Az epilepszia a kutyák gyakori idegrendszeri betegsége. Tünetei változatosak lehetnek, mivel a betegségnek is többféle típusa van. A kutya epilepsziáról itt olvashatsz részletesebben >>
Hemangiosarcoma
A hemangiosarcoma, a vérerek daganata, rendkívül rosszindulatú ráktípus és sokszor már a korai szakaszában áttéteket képez.
Osteochondritis dissecans (OCD)
Az osteochondritis dissecans (OCD) a porc betegsége, amely a kutya különböző ízületeit érinti. Az ízületek sérülése, örökletes tényezők, hirtelen növés, hormonális egyensúlyhiány és helytelen táplálkozás vezethet kialakulásához. Az OCD főként a nagytestű kutyáknál jelentkezik. Megtámadhatja a váll-, könyök- és térdízületeket, de többnyire a vállat érinti. A beteg ízületek miatt a kutya sántítani kezd. A vállízület betegségénél rövidebbeket lép mellső lábával, mert el akarja kerülni, hogy ízületei megfeszüljenek. Ha idővel mindkét mellső lábat megtámadja a betegség, a kutya igyekszik elkerülni a mozgást. A beteg vállízületek mozgatása nagyon fájdalmas, erőltetett mozgatása a betegség súlyosbodásával járhat.
Osteosarcoma (csontrák)
Az osteosarcoma általában az idősebb, nagyobb méretű kutyáknál alakul ki. Leggyakrabban a kutyák bokáinál vagy a térdüknél, az epiphysis lemezeknél vagy azok közelében jelentkezik. A daganat gyakran ízületi fájdalmakkal jár, amit a végtagok lebénulása előzhet meg. 90%-nál áttét jelentkezik a tüdőben. Nagyon agresszív, gyorsan terjedő rák típus. A diagnózist követően a legtöbb esetben a végtagot amputálják, majd kemoterápiát alkalmaznak.
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködés során a szervezet nem tudja fenntartani a megfelelő pajzsmirigy hormonszintet. Ennek jelei közé tartozik a súlygyarapodás, a szőrzet elvékonyodása, a száraz bőr, a lassú szívverés és a hideg iránti érzékenység. Mivel a pajzsmirigy alulműködés progresszív állapot, ha a fenti jelek bármelyikét észleled, mindenképp vizsgáltasd ki kutyusodat állatorvossal.
Progresszív retina atrófia (PRA)
Genetikai öröklődésű szembetegség, amelynek során a szemben található ideghártya károsodik, a benne található fényérzékelő sejtek, csapok és pálcikák degenerálódnak, sorvadnak. A látás folyamatosan romlik, majd teljes vakság is bekövetkezhet. A betegség sajnos mai ismereteink szerint nem gyógyítható. Erre a betegségre is elérhető genetikai szűrővizsgálat.
Szürkehályog
A szürkehályog gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik, és a szemlencse homályosságát okozza. Az érintett szemen külső szemlélőként is észlelhető a hártyára hasonlító hályog. A probléma örökletes és bár általában idős korban jelentkezik, bármely életkorban előfordulhat.
Von Willebrand Jürgens szindróma
A von Willebrand-szindróma egy örökletes vérbetegség, amelyet a VIII. alvadási faktor (von Willebrand-faktor) hiánya okoz. Elsődleges jele a sérülést vagy műtétet követő túlzott vérzés. Egyéb tünetek, például orrvérzés, vérző íny, vagy gyomor- és bélvérzés is előfordulhat. A legtöbb von Willebrand-kóros kutya normális életet él. Gyanú esetén azonban mindenképpen érdemes az állatorvossal vizsgálatokat végezni a szindróma igazolására.
Kinek való leginkább?
Ajánlom a Golden retriver kutyákat minden olyan érdeklődőnek, aki imádja azt, ha a kutyusa mérhetetlen intelligens, abszolút barátságos és még nagyon szerethető is.