Története
Az európai gyökerekkel rendelkező bichon havanese vagy magyarul havannai pincs egy sokoldalú kutyus. Őshonos kutyákkal keresztezve alakult ki ez az energikus fajta. Az 1800-as években a kubai arisztokrácia társállataiként lettek ismertek, elsősorban erre a célra is tenyésztették őket, ezért a mai napig szoroskapcsolatban vannak a gazdáikkal.
Jelleme
Okos, játékos, gyerekbarát, boldog és nem utolsósorban egy igazi sármőr. Természete élénk, vidám és nyitott, ráadásul igen értelmes és könnyen tanul. Nem csak társasági kutyának alkalmas, de számos feladatkört képes betölteni. Nem hiába kapta a tépőzár csúf vagy inkább becenevet. Egy tapodtat sem lehet nélküle lépni a házban, neki mindenről tudnia kell. És ugyan kis mérete ne tévesszen meg. Kis testben nagy kitartás rejtőzik! Vele nyugodtan el fogsz tudni menni egy hosszabb túrára is, bírni fogja a strapát. Sőt, szüksége van rá. Könnyen nevelhető fajta, akinek megvan a magához való esze, és ha nem figyelsz oda, azon kapod magad, hogy ő tanít meg téged arra, hogy királyként bánj vele. Szőrhullajtást és agressziót ne várj tőle, békés és tiszta kutya, aki csak akkor forgatja fel az életedet, ha magára hagyod.
Megjelenése/Termete
- magassága 20-27 cm
- súlya 3-6 kg
- színe (fehértől a feketéig, a szürkén át a barna minden árnyalatáig, foltos és egyszínű mintázatban megtalálható).
- élettartam 12-15 év
Ápolása/Etetése
A bichon havanese hosszú, selymesen puha tapintású, kettős szőrzettel rendelkezik. Fedőszőrzete valamivel nehezebb, ám mind a fedő- mind az aljszőrzet puha, könnyű textúrájú és meglehetősen dús, illetve hullámos. Bármennyire is kicsi, a bichon havanese kutya szőrzetének ápolása igényel némi ráfordítást, hogy mindig selymes bunda díszítse. Különösen a kölyök és a felnőtt szőrzet váltásakor hajlamos a havanese a filcesedésre, ami nem csak optikai probléma. Ezért fésüld napi szinten! Mivel az elhullajtott szőrt felfogja a szőrzet többi része. Gondoskodj arról, hogy kutyusod szabadon lásson! A szemekbe lógó szőrt vágd rövidre vagy hajcsattal tűzd el! Ügyelj a rendszeres körömvágásra is! A kutyakozmetikust 6 hetente illik meglátogatni.
A csinos kutyus hajlamos a válogatásra ám a kivétel erősíti a szabályt, ezért tartsa figyelemmel kedvence súlyát, és ha szükséges igazítsa hozzá az eledel mennyiségét. Mindamellett hajlamos az ételallergiára, ezért érdemes már a kezdetektől elkerülni a magas gabonatartalmú tápokat, és ha lehet, a csirkét is. Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálás ennél a fajtánál is nagyon fontos. A betegség kialakulásának esélyét jelentősen csökkenti a helyesen összeállított étrend. Eleinte napi 3 alkalommal, majd később 6 hónapos koruktól a napi 2 etetés is megfelelően elég, felnőtt korukban is.
Egészsége/Lehetséges betegségei
Általánosságban elmondható, hogy a Havanese-k az egészségesebb kutyafajták közé tartoznak, de természetesen náluk is előfordulhatnak bizonyos betegségek.
- Könyökdiszplázia
- Chondrodysplasia
- Csípő diszplázia
- Szürkehályog
- Legg-Perthes kór
- Süketség
- Portoszisztémás sönt
- Patellar luxation
- Szív moraj/szívzörej
Kinek való leginkább
A Havanese kutyák mind egy belvárosi kislakásban, mind egy nagy kertes házban jól érzik magukat, így a lakhatásukkal nem lesz probléma. A szeparációs szorongás a Havanese kutyusoknál rendkívül gyakori, komoly gondot okozhat ez olyan gazdiknak, akik sokat vannak távol. A havannai pincs energikus, mozgékony és akár a hosszabb sétákon is szívesen részt vesz. Szereti a gyerekeket, akikkel játszhat vagy tombolhat ezért kiválóan alkalmas családi kutyának, de jól érzi magát egyedülálló személyek mellett is, ekkor legalább mindig ő van a középpontban