Története
A buldog ősét a középkori Angliában, vélhetően a 16. és 17. század fordulóján tenyésztették ki masztiff és alaunt fajtájú kutyákból. Mészárosok használták a bikák terelésére és őrzésére, valamint az ekkor még általánosan alkalmazott bikaheccek során.
Jelleme
A buldog jó természetű, nagyon kiegyensúlyozott és szelíd kutya. Vidám és barátságos, spontán és lelkes viselkedésű, de a lakásban nyugodt, érzékenyen reagál a környezetében uralkodó hangulatra. Értelmes fajta, amely átgondolja a dolgokat, ám ettől még igen engedelmes. Szeret a család közelében lenni. A más kutyákkal és házi állatokkal való együttélés problémamentes, bár ritkán előfordul kisebb verekedés.
Megjelenése/Termete
- Közepes termetű, zömök testalkatú, alacsony kutyák.
- Rövid, sima szőrrel rendelkeznek.
- Homlokukon a bőr sűrű ráncokat formál.
- Többféle színben találkozhatunk velük: fehér, csíkos, foltos, vörös, őzbarna (fekete szőrrel az arcon és a füleken) vagy okkersárga.
- Magasságuk 35-45 cm körüli.
- Súlyuk átlagosan 18-25 kg.
- Átlagéletkor 8-10 év.
Ápolása/Etetése
Az angol bulldogok imádnak enni és bizony bármekkora mennyiséget képesek befalni. Ehhez azonban kevés mozgás társul, így hízásra hajlamosak.
A rövid, fényes szőrzet nagyon könnyen ápolható. A tisztításhoz elegendő egy speciális ápoló kesztyű, amivel néha át kell törölni a szőrét. Ezzel szemben az arc és szem körüli redői napi gondoskodást igényelnek a fertőző betegségek elkerülése érdekében.
Egészsége/Lehetséges betegségei
Az angol bulldog egyedi test- és fejszerkezete miatt különösen hajlamos lehet bizonyos egészségügyi problémákra, főleg légzőszervi és ízületi rendellenességekre.
Brachycephal légúti obstrukciós szindróma (BAOS)
A következetlen szelekciós tenyésztés miatt a kutyusok koponyájának hossza egyre rövidült, viszont ezzel párhuzamosan az orr- és szájüregben található lágyszövetek nem. Többnyire a meleg nyári és tavaszi időszakban fordulhat elő, hogy a kutyák légszomja olyan súlyossá válik, hogy csak azonnali állatorvosi beavatkozás mentheti meg az állat életét.
Cseresznye szembetegség
A cseresznye szem a 3. szemhéj mirigyének előesése. A szemhéjban található könnytermelő mirigyet rögzítő szövetek olykor olyan lazák, hogy a mirigy elődomborodik a helyéről és kis piros dudorként (cseresznye) jelenik meg a szemrésben.
Csípődiszplázia
Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, de később fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Nem gyógyítható.
Epilepszia
Az epilepszia egy olyan agyi működési zavar, amelynek során az agy egyes területein fokozott elektromos tevékenység keletkezik. Ez a fokozott agyi aktivitás megzavarja az idegsejtek ingerületi, illetve gátló folyamatainak egyensúlyát, és izgalmi túlsúlyt eredményez.
Fejremegés
A fejremegés elsősorban boxerekre, bulldogokra, pitbullokra jellemző probléma, de gyakori spánieleknél, szamojédoknál, dobermannoknál, pincsereknél, valamint a labrador retrievereknél.
Szárazszem-betegség
Csökken a könnytermelés, kezelés nélkül a kötőhártya és a szaruhártya elváltozása, valamint fájdalom következik be, akár vakság is kialakulhat.
Szemhéjbefordulás (entrópium)
Ilyenkor a szemhéj széle nem illeszkedik pontosan, párhuzamosan a szem felszínéhez, hanem a szem felé fordul, és a széle érintkezik a szemmel. Emiatt a szemhéj szélén, súlyosabb esetben annak külső oldalán található szőrszálak hozzáérnek a szaruhártyához, és irritálják azt. A kezelés műtéti úton lehetséges.
Térdkalácsficam (patella luxatio)
A térdkalácsficam azt jelenti, hogy a térdkalács (patella) elmozdul a normál helyzetéből. Ilyenkor a kutyus számára fájdalmas a láb terhelése. Súlyos esetben krónikussá válhat a probléma, és műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.
Kinek való leginkább?
Alkalmas házörzőnek, illetve gyermekbarát kutyus, leginkább olyannak ajánlott, akinek nincs beiktatva a napjaiba a sok mozgás, illetve egy nagyon ragaszkodó állandó társat keres.