Története
A szamojéd (samoyed) kutyafajta az őshazájában, Szibériában, a Jenyiszej és az Ob folyó közötti területen élő szamojéd népcsoportról kapta nevét, az ottani emberek mindenes munkakutyája volt. Használták rénszarvasterelésre, szánhúzásra és vadászatra egyaránt – a szamojédek nagy becsben tartották kutyáikat, hiszen a mindennapi túlélés nélkülük lehetetlen lett volna számukra.
Jelleme
A szamojéd nem csak látszatra mosolygós,a kedves külső valóban barátságos és jó természetet takar. Bár gyakran választ magának egyetlen falkavezért, a család többi tagjához is nagyon ragaszkodik. Kifejezetten gyermekbarát, élénk kutyafajta, akinek nagy mozgásigénye van. Lelke nagyon érzékeny, éppen ezért türelmes, gondoskodó és tapasztalt gazdára van szüksége.
Megjelenése/Termete
- Gyönyörű hófehér bundával rendelkezik.
- Bár az eredeti szamojédek barna vagy fekete színben is megtalálhatóak voltak, a mai fajtaleírás csak a tisztán fehér szőrzetet ismeri el, maximum fehér-bézs vagy krémszínű tónussal rendelkezhet.
- Magasságuk 53-57 cm.
- Súlyuk átlagosan 20-30 kg.
- Életkoruk 10-12 év.
Ápolása/Etetése
A szamojéd egész évben erős szőrhullást tanusít, illetve az évben kétszer méginkább. Alap esetben heti kétszeri, a vedlés időszakában azonban mindennapos fésülésre van szükség, hogy az elhullott szőrszálakat kikeféld és ne a padlóról vagy kanapéról kelljen összeszedni.
A nagy mozgásigényű szamojédnek naponta kétszer érdemes magas energiatartalmú ételt adni. Figyelj rá oda, hogy 4 és 7 hónapos kora között különösen gyorsan növekszik majd.
Egészsége/Lehetséges betegségei
Viszonylag egészséges kutyafajról van szó, viszont náluk is előfordulnak betegségek.
Aortabillentyű-szűkület
A veleszületett betegség során a szív aorta szelepének szűkülete tapasztalható. Az aorta billentyű feladata, hogy az oxigénben gazdag vért áramoltassa a bal kamrából az aortába és a test többi részébe. Ha a szelep szűkül, nyomást gyakorol a kutya szívére, ami a szívizomsejtek méretének növekedését és a szív falának megvastagodását okozhatja. Vannak kutyusok, akiknél nem mutat tüneteket a betegség, míg másoknál pangásos szívelégtelenség vagy hirtelen halál jelentkezhet a szűkület súlyosságától függően.
Diabetes mellitus (DM)
A DM olyan rendellenesség, amelynél a szervezet nem tudja szabályozni a vércukorszintet. A cukorbeteg kutya egészséges étvággyal rendelkezik, de mivel a táplálékot nem tudja hatékonyan hasznosítani, folyamatos testsúlycsökkenés figyelhető meg nála. A cukorbetegség további tünetei a túlzott vizelés és szomjúság, fokozott étvágy. A cukorbetegség diétával és inzulin adagolásával szabályozható.
Örökletes vesebetegség
A vese genetikai betegsége, amely a kanoknál súlyosabban jelentkezik. Az első három hónapban gyakran nem jelentkeznek tünetek, utána viszont veseelégtelenség alakul ki, amely az érintett állatok pusztulásához vezethet körülbelül 15 hónapos korban. A szukák esetében a betegség lefolyása enyhébb, náluk nem következik be veseelégtelenség.
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködés során a szervezet nem tudja fenntartani a megfelelő pajzsmirigy hormonszintet. Ennek jelei közé tartozik a súlygyarapodás, a szőrzet elvékonyodása, a száraz bőr, a lassú szívverés és a hideg iránti érzékenység.
Süketség
A kutyusok süketsége lehet veleszületett, vagy kialakulhat például baleset következtében, illetve az öreg kutyák gyakori betegsége a hallás részleges elvesztése. Gyógyítására nincs lehetőség. A figyelmetlenség vagy a parancsszavakra történő lelassult reakció gyakran a halláskárosodás első jele.
Kinek való leginkább?
Otthon heverésző tapasztalatlanoknak semmi esetre sem ajánlott. Különösen nagy mozgásigénye miatt, aktív sportolóknak, illetve kalandra vágyó fiataloknak, családos embereknek, akik tapasztaltak, és néha az összebújós délutánokról sem feledkeznek el.